E-ticarette kadının ağırlığı artıyor

1 Ay Önce 5

Çevikoğlu, e-ticaretin her vatandaşa eşit olarak ticaret yapma özgürlüğü verdiğini belirterek, “Kadınlarımızın son yıllarda e-ticaret pazaryerlerinde daha çok yer aldığını görüyoruz. Pazaryerlerinde kadınların sahip olduğu veya kadın ortaklı mağaza sayısının yüzde 15-25 civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu oranın zaman içerisinde daha yukarılara çıkması sürpriz olmaz” dedi. PttAVM’deki kadın girişimcilerle ilgili de bilgi veren Çevikoğlu, “Halihazırda 25 binin üzerinde tedarikçimizin neredeyse yüzde 20’sini kadın tedarikçilerimiz oluşturuyor. Bu sayı, özellikle Kovid-19 sürecinde daha da artış yaşandığını gösteriyor” ifadelerini kullandı. Çevikoğlu, kadın KOBİ’lerinin de aralarında bulunduğu küçük ve orta ölçekli işletmelerin internet üzerinden 100’ün üzerinde ülkede e-ihracat yapabildiğine dikkat çekti.

Komisyon indirimi


PttAVM olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın girişimcileri desteklemek için komisyon indirimine gideceklerini bildiren Çevikoğlu, “Mart ayı boyunca yeni mağaza açacak kadın girişimcilerimiz için komisyon oranlarımızda yüzde 50 indirime gideceğiz. Bu girişimcilerimiz 3 ay boyunca indirimli komisyon oranlarından yararlanmış olacak. Kampanyadan halihazırda bünyemizde satış yapan kadın girişimcilerimiz de yararlanacak. Bu yolla daha çok kadın girişimcimizi e-ticaret ile tanıştırarak destek olmak istiyoruz” dedi.

Vergi muafiyeti sağlanıyor

Evde kendi ürününü üretip satan kadın girişimcilerin vergi muafiyetinden yararlandığını anımsatan Çevikoğlu, “Ayrı bir işyeri açmadan, oturdukları evlerde imal ettikleri ürünleri internet üzerinden satanlar için esnaf muaflığı getirilmişti. Bu büyük bir kolaylık, özellikle ev hanımlarımız için de önemli bir fırsat. Vergi muafiyeti bulunanların pazaryerlerinde satış yapabilmesinin önünde kanuni bir engel bulunmuyor. Bunun için de seve seve elimizi taşın altına koyabiliriz” ifadelerini kullandı.

Pandeminin başında KOBİ’leri e-ticarete teşvik edecek önemli adımlar atıldığını anlatan Çevikoğlu, “Kadın girişimcilerimiz de bu fırsatlardan yararlandı” dedi. Çevikoğlu, “E-ticaret Akademisi” gibi programlarla da girişimcilerin elektronik ticarette güçlenmesini beklediklerini kaydetti.

Haberin Tamamını Oku