G-20 zirvesi başladı: Liderlerden Coronavirüs mesajı

4 Gün Önce 1
 Liderlerden Coronavirüs mesajı

Coronavirüs salgını nedeniyle online ortamda düzenlenen ve Suudi Arabistan'ın ev sahipliği yaptığı G20 Liderler Zirvesinin ilk günü tamamlandı. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri Coronavirüs aşısı, ilaçlar ve testlerin dünyada dağıtımını görüştü.

G-20 zirvesi, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in açılış konuşmasıyla başladı. Kralı Selman, salgın sürecinde kaynaklara eşit erişim sağlanması için çağrıda bulundu.

Video mesajlar yayınlayan liderler, dayanışma ve aşının herkes için ulaşılabilir olması çağrılarında bulundu.

Almanya başbakanı Angela Merkel, salgını kontrol altına almak için tüm ülkelerin aşıya ulaşmasını hakettiğini söyledi. Bunun için taahhüt edilen fonların yetersiz olduğunu savundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ise salgının neden olduğu işsizlik ve yoksulluğun dünya için en büyük tehlikeler olduğunu belirtti.

Putin “Covid-19, dünyanın Büyük Buhran'dan bu yana karşılaşmadığı sistematik bir ekonomik kriz başlattı” dedi.

Hazırlanan taslak metinde, liderlerin, fakir ve gelişmekte olan ülkelere maddi destek olunması, herkesin aşıya ulaşmasının sağlanması, tarım ve yiyecek sistemlerine yatırım yapılmasının yanı sıra bir çok konuda anlaştığı ifade edildi.

İki gün sürecek zirvede, ana gündem maddesini oluşturan coronavirüs salgını, küresel ekonomi ve piyasaların iyileştirilmesi ile uluslararası ticaretin güçlendirilmesi konularının ele alınması planlanıyor.

Haberin Tamamını Oku