Kentsel dönüşümü garanti edecek

1 Ay Önce 5

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘seferberlik’le yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına Emlak Katılım Bankası ile yeni finansman modelleri kazandırıldı. Buna göre banka, vatandaşların yeni güvenli konutlarına ulaşmak için müteahhit ile yapılan sözleşmelerde garantör rolünde olacak. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Emlak Katılım Bankası ile tüm tarafları kapsayan kentsel dönüşüm için 3 ana finansman çözümü geliştirildiği duyuruldu. Bu kapsamda ‘güçlendirme’, ‘yerinde dönüşüm’ ve ‘alansal dönüşüm’ olmak üzere finansman olanakları sağlanacak. Dönüşümü hızlandıracak pek çok çalışmayı arka arkaya hayata geçirdiklerini hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kentsel dönüşüm seferberliğimiz ‘Afetlere Hazır Türkiye’ vizyonu doğrultusunda 81 il ve 922 ilçemizde tüm hızıyla devam ediyor. Tüm bu düzenleme ve desteklere ilave olarak, Türkiye Emlak Katılım Bankamız da kentsel dönüşüm ve finansmanı konusunda piyasalara güven veren bir destek olacak, yeni bir soluk getirecektir. Emlak Katılım Bankamızla kentsel dönüşüme yeni bir basamak daha ekliyoruz” diye konuştu.

Maliyet azalacak


Finansal çözümler ile süreci hem vatandaş, hem de müteahhit firma için tasarlayıp, yönettiklerine dikkat çeken Bakan Kurum, bu sayede taraflar arasındaki güveni artırıp, sorumlulukları alarak riskleri en aza indirdiklerini söyledi. Murat Kurum, finansman modellerine ilişkin şu bilgileri verdi:
“İlk önce vatandaşlarımız ile müteahhit firma arasında sözleşme imzalanacak, güçlendirme veya yapım için ruhsat başvurusu yapılacak. Sonraki süreçte Emlak Katılım Bankamız, müteahhit ile inşaatın teknik verilerini ve vatandaş-müteahhit arasında imzalanan sözleşmeyi değerlendirecek ve uygun olan projeler için bankamız ile müteahhit arasında iş bitirme protokolü imzalanacak. Vatandaşlarımızın Emlak Katılım Bankası’ndan kullandığı finansmanlar, iş bitirme garantisi anlaşması kapsamında, inşaatın ilerleme seviyesine göre müteahhit firmaya aktarılacak. Emlak Katılım Bankamız, geliştirdiği yeni finansman modelleriyle vatandaşlar ile müteahhit firmalar arasındaki imzalanacak sözleşmelerin içerisinde bir garantör rolü olacak. Bir taraftan vatandaşlarımıza kentsel dönüşümde maliyetlerini azaltıcı finansman yardımları yapılırken diğer taraftan kentsel dönüşüm kredileri de kontrollü kullandırılacağı için işin tamamlanması da garanti altına alınmış olacak.”

Emlak Katılım Bankası aracılığıyla da vatandaşların güçlendirme ve konut kredileri için azami 120 ay vade ile 400 baz puanlık, işyerleri için de azami 84 ay vade ile 300 baz puanlık kar payı desteği de sunulacak.

Haberin Tamamını Oku